Uziemienie domu
Wynalezienie prądu było niewątpliwie przełomowym momentem w życiu człowieka. Niemniej jednak – jak wiele wynalazków czy odkryć – także ten przyniósł ze sobą – nierzadko śmiertelne – zagrożenia. Sprzęty elektroniczne wykorzystywane w domu powinny być odpowiednio zabezpieczone. Dzięki podjętym krokom porażenie prądem – nawet w czasie dużej burzy – nie będzie spędzało nam snu z powiek. O jakich krokach mowa? Przede wszystkim o właściwym, dobrze wykonanym uziemieniu. Czym jednak jest wspomniane uziemienie? Jakie rodzaje możemy wyróżnić? Okazuje się, że warto znać odpowiedzi na te pytania. W dużym stopniu ich znajomość wpływa bowiem na nasze bezpieczeństwo oraz komfort życia.
Czym jest uziemienie
Pojęcie, jakim jest uziemienie, może być rozumiane pod wieloma względami. W dziedzinach takich jak elektrotechnika jest to połączenie punktu obwodu elektrycznego z podłożem. Dzięki takiemu połączeniu wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne zostają zabezpieczone. W efekcie pracują prawidłowo i nie narażają domowników na żadne niebezpieczeństwo. W innym rozumieniu uziemienie traktowane jest synonimicznie jako sam przewód utworzony z przewodnika. Ów przewód łączy naelektryzowane ciało z podłożem, by to pierwsze oddało ziemi zbyt dużą liczbę ładunków (lub odwrotnie przyjmuje od podłoża potrzebne ładunki). Wszystko po to, by ciało naelektryzowane stało się elektrycznie obojętne. Warto mieć świadomość tego, że uziemienie składa się z różnych elementów.
Jakie części uziemienia możemy wyróżnić – charakterystyka elementów
Urządzenie uziemiające składa się z kilku istotnych części, bez których nie mogłoby spełniać swoich ważnych funkcji. Ważnymi elementami są metalowe elektrody zwane uziomami (czasami w urządzeniu znajduje się jeden uziom) oraz tak zwane przewody uziomowe (nieizolowane) łączące układ uziomowy z przewodem uziemiającym. Pozostałe części to między innymi wspomniane już wcześniej przewody uziemiające czy przewody łączące. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że całe uziemienie zawiera jeszcze inne ważne elementy. Pełen opis uziemienia znajdziemy chociażby na specjalistycznych forach i stronach internetowych.
Jakie znamy rodzaje uziemień
Istnieją cztery podstawowe rodzaje uziemień, o których warto pokrótce wspomnieć. Tak zwane uziemienie odgromowe odprowadza udarowe prądy wyładowań atmosferycznych do ziemi. Warto wyróżnić również uziemienie ochronne czy uziemienie odgromowe. Często stosuje się również tak zwane uziemienie pomocnicze (ochrona przeciwporażeniowa, układy pomiarowe, układy zabezpieczające).
Co to jest bednarka ocynkowana - zastosowanie
Jako uziemienie stosuje się obecnie tak zwaną bednarkę ocynkowaną. Choć nazwa odstrasza laików, w rzeczywistości nie jest to skomplikowane „urządzenie”. Odpowiednim określeniem bednarki jest po prostu taśma, która – co bardzo istotne – została wykonana ze stali. Zazwyczaj jej grubość waha się od jednego do kilku milimetrów. Szerokość bednarki wynosi z kolei od dwudziestu do około dziewięćdziesięciu milimetrów. Trudno określić standardowe wymiary bednarki, ponieważ zależą one od kilku czynników. Warto wspomnieć jednak o czymś jeszcze. Cechą charakterystyczną bednarki jest – jak się okazuje – jej kształt. Taśma przypomina spłaszczony prostokąt i jest zawijana w kręgi. Warto zaznaczyć, iż bednarka ocynkowana wykorzystywana jest przede wszystkim do tworzenia instalacji odgromowych. Jak sama nazwa wskazuje, taśma zawiera stal ocynkowaną. Ta ostatnia okazuje się szczególnie cenna, ponieważ zapewnia bednarce zabezpieczenie antykorozyjne.
Bednarka ocynkowana posiada szerokie zastosowanie. Jest stosowana między innymi w szeroko pojętym budownictwie oraz przy wykonywaniu wspomnianych już wcześniej instalacji odgromowych.
Jak się okazuje uziemienie jest nie tylko ważnym, ale również niesamowicie interesującym zagadnieniem, o którym można mówić jeszcze długo. Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy na stronach poświęconych elektrotechnice czy budownictwu. Jeśli budujemy dom, wszelkie wątpliwości powinniśmy zgłaszać zatrudnionym fachowcom.