Co warto wiedzieć o żywieniu kota

Odpowiedni pokarm dostarcza istotom żywym niezbędnych do normalnego funkcjonowania witamin i substancji odżywczych. Powyższa zasada jest bardzo ogólna, bowiem sprawdza się zarówno w przypadku ludzi, jak i w przypadku zwierząt. Miłośnicy kotów niestety często nie zdają sobie sprawy z tego, że nie każdy pokarm jest pożądany w przypadku wspomnianych zwierzaków domowych. Co więcej, nieprawidłowa dieta w przypadku kotów domowych może prowadzić do wielu chorób i powikłań, których nie będzie można skutecznie i całkowicie wyleczyć. W zależności od wieku, stanu zdrowia czy nawet masy pupila, żywienie powinno się dostosowywać do każdego zwierzaka domowego. Jak jednak można zrobić to skutecznie i szybko? W dobie dwudziestego pierwszego wieku człowiek sam nie jest w stanie zadbać o swoją dietę w stu procentach. Nie można się zatem – przynajmniej na pozór – spodziewać, że dieta kociego domownika będzie odpowiednio zbilansowana i bogata w potrzebne minerały. Okazuje się jednak, że dzięki sprawdzonej karmie oferowanej przez producentów na rynku zoologicznym prowadzenie zdrowej diety w przypadku kota wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje. Należy więc przede wszystkim zdobyć niezbędną wiedzę na temat żywienia kota, a potem szybko i skutecznie zastosować ją w praktyce.

Sklepy tradycyjne a sklepy online

Przede wszystkim należy zatem wiedzieć, gdzie można znaleźć karmę dla swojego pupila. Dziś miłośnicy zwierząt futerkowych (ale nie tylko) korzystają głównie z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich są oczywiście zakupy w tradycyjnym sklepie zoologicznym. Dostęp do tego rodzaju punktów jest mniej lub bardziej bezpośredni. Osoby mieszkające w centrum dużych miast z pewnością mają wokół siebie wiele punktów zoologicznych, w których można zdobyć nie tylko zdrową karmę, ale także produkty pielęgnacyjne dla zwierząt czy po prostu śmieszne zabawki, którymi koty z reguły uwielbiają się bawić. Alternatywą – szczególnie dla osób mieszkających na obrzeżach miast lub na wsiach – są tak zwane sklepy zoologiczne online, które jak sama nazwa wskazuje zlokalizowane są w sieci internetowej. Co ciekawe, internetowe sklepy to także wygodna opcja dla osób niemających czasu na robienie zakupów. Karmę czy zabawkę w cyberprzestrzeni można bowiem zamówić w zasadzie o każdej porze dnia i nocy. Paczka zostaje oczywiście dostarczona pod wskazany adres. Niekoniecznie musi być to mieszkanie czy dom, ponieważ w godzinach dziennych wiele osób przebywa w pracy czy szkole. Opcjonalnie można zatem podać kurierowi adres swojego zakładu pracy, dzięki czemu zamówienie dotrze do osoby zamawiającej bezpośrednio.

Kupowanie karmy w popularnych sieciówkach wielobranżowych nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ takie produkty często charakteryzują się mniejszą zawartością składników odżywczych i witamin. Zazwyczaj karma reklamowana z przodu na opakowaniu zawiera zaledwie śladową ilość wołowiny czy drobiu. Jeśli zakupy robimy zatem w sieciówce, należy poświęcić chwilę i spojrzeć na zawartość produktu znajdującego się w naszym koszyczku. Miejsc, w których można kupić karmę dla kota jest zatem wiele. Należy jednak wiedzieć także, jakimi wyznacznikami dobre pożywienie dla kota musi się charakteryzować.

Karma sucha a karma mokra

Zwierzaki z reguły uwielbiają widzieć w swojej misce karmę mokrą. Wyjątkiem nie są oczywiście koty, których zapach saszetki czy puszki z „mokrym” jedzeniem przyciąga nawet z drugiego końca domu czy też podwórka. Warto mieć świadomość tego, że dieta zwierzaka powinna być zróżnicowana. W swojej misce pupil powinien zatem znaleźć zarówno karmę suchą (nota bene często bogatą w ważne witaminy i substancje odżywcze) oraz co jakiś czas karmę mokrą. O ile pokarm z paczki może znajdować się w misce przez cały czas, o tyle zawartość saszetki czy puszki szybko się psuje i wysycha. Należy zatem dozować pupilowi karmę mokrą i podawać mu ją na przykład raz dziennie o określonej porze. W ten sposób kot nauczy się przestrzegać pewnego planu, a karma sucha także zacznie znikać z miseczki. Oprócz dwóch wspomnianych rozwiązań na rynku coraz częściej pojawiają się tak zwane przysmaki dla kota. Czy warto je kupować?

Przysmaki dla kota jako nagroda

Rynek zoologiczny jest dzisiaj bardzo zróżnicowany. Wydaje się, że przede wszystkim właśnie pod względem oferowanej karmy. Nie tylko dla kotów, bowiem szeroki wybór mają między innymi miłośnicy psów czy gryzoni, a nawet rybek. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się tak zwane przysmaki dla kota. Okazuje się, że dzięki odpowiedniemu doborowi składników rzeczywiście można (oczywiście zachowując umiar) serwować takie innowacje swoim pupilom. Najciekawsze propozycje mają w tym zakresie sklepy internetowe, ponieważ ich oferta jest bogatsza niż sklepów tradycyjnych. Warto pamiętać o tym, że przysmaki mogą pomóc na przykład w przypadku tresury. Należy bowiem podkreślić, iż zwierzęta o wiele lepiej reagują – wchodząc w relację z człowiekiem – na metodę marchewki (czyli nagrody), aniżeli na metodę kija (czyli kary).

Specjalne wymagania odnośnie żywienia

Dorosły i zdrowy kot potrzebuje po prostu takiej karmy, która zapewni mu odpowiedni dobór witamin oraz pozwoli sprawnie funkcjonować. Warto jednak pamiętać, że koty małe, starsze lub wykastrowane powinny prowadzić zupełnie inną dietę. Na szczęście producenci karm pomyśleli także i o tym. Na rynku można zatem znaleźć na przykład specjalny pokarm dla zwierzaków po kastracji. Posiadając zwierzaka trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwe odżywianie wpływa dość szybko na jego zdrowie i samopoczucie. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wyboru odpowiedniej karmy pomocą służą w pierwszym rzędzie weterynarze. Wiedzę na tematy żywieniowe odnośnie zwierząt w jakimś zakresie posiadają także sprzedawcy w sklepach zoologicznych. Warto sugerować się również wskazówkami producentów zawartymi na opakowaniach, puszkach czy saszetkach.

Żywienie w przypadku zwierząt domowych jest bardzo ważne. Koty przebywając w pomieszczeniu zamkniętym liczą przede wszystkim na człowieka, swojego właściciela, ale też przyjaciela.  

 

Domowe sposoby na przenoszenie ciężkich przedmiotów

 

narzędziaPracownicy branży przemysłowej oraz budowlanej bardzo często narażeni są na kontakt z dużymi i ciężkimi przedmiotami, których transport może być niebezpieczny dla zdrowia i przy tym niezwykle skomplikowany. W celu zmniejszenia ryzyka, pracodawcy bardzo często wyposażają swoje fabryki, magazyny oraz hale produkcyjne w elementy, które mają nie tylko odciążać operatorów, ale umożliwiać w ogóle przenoszenie elementów przemysłowych z punktu A do punktu B. Fabryki mogą być więc zaopatrzone w manipulatory, chwytaki oraz mniej skomplikowane narzędzia takie, jak chociażby nowoczesne wózki paletowe czy pasy do przenoszenia ciężkich rzeczy.

Czytaj więcej...

Jak i gdzie uczyć się gry na perkusji?

perkusistaPopularne porzekadło mówi, że dla chcącego nic trudnego, warto jednak wziąć pod uwagę, że początki gry na każdym instrumencie bez niezbędnych podstaw mogą okazać się niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem. W pierwszej kolejności chcąc nauczyć się gry na perkusji trzeba wiedzieć, że przed nami wiele godzin intensywnych treningów, które – bez odpowiedniego przygotowania – mogą być dla nas już nie tylko ogromnym wysiłkiem fizycznym ale – co ciekawe – także intelektualnym. Jako, że perkusja zmusza nas do zwiększonej koordynacji ruchowej, na samym początku możemy mieć trudność z „uwolnieniem” naszych rak i nóg tak, aby funkcjonowały w trakcie wystukiwania rytmu, niezależnie od siebie.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!