Ginekolog w Poznaniu

Ginekologia należy do tej dziedziny medycyny, która zajmuje się zarówno profilaktyką jak i leczeniem wszelkich chorób lub schorzeń żeńskiego układu płciowego. Do najczęściej spotykanych w gabinetach ginekologicznych problemów zalicza się m.in.: zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, stany zapalne układu rozrodczego, schorzenia typu PCOS (zespół policystycznych jajników) czy nowotwory narządów rodnych. Do ginekologa kobiety udają się również w celu dobrania odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. Specjalista ten zajmuje się również lekarską opieką kobiety w trakcie ciąży. Systematyczne badania u ginekologa są bardzo ważne. Pozwalają one bowiem na wykrycie wszelkich problemów natury kobiecej jeszcze przed zaostrzeniem choroby, co zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. U tego specjalisty powinna pojawić się każda kobieta, która ukończyła szesnasty rok życia lub która rozpoczęła już współżycie. Ważne jest również to, aby i starsze kobiety chętniej zaglądały na wizyty u ginekologa. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwa wykrycia wszelkich nieprawidłowości w działaniu ich jajników, co może zapobiec np. rozwojowi nowotworu ich układu płciowego.

 Ginekolog i jego trudna rola

Ginekolodzy należą niestety do tego rodzaju specjalistów, u których wizyta łączy się niejako z przełamaniem własnego wstydu. Wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z tego jak ważna dla ich zdrowia jest systematyczna kontrola stanu swoich narządów rozrodczych u tego doktora. W celu zadbania o własne zdrowie i przyszłość powinny wyrzec się one jakiegokolwiek wstydu i zadbać o to, aby przynajmniej dwa razy w roku odwiedzić tego rodzaju specjalistę. 

Jak wygląda badanie u ginekologa?

Badanie ginekologiczne powinno składać się z kilku podstawowych elementów. W pierwszej kolejności lekarz powinien zebrać od pacjentki wszelkie istotne dla niego informacje. W tym przypadku pacjentka powinna wiedzieć kiedy miała ostatnią miesiączkę lub czy w jej rodzinie ktoś chorował na nowotwór. Lekarz może zapytać również o kwestie związane ze współżyciem. Nie jest to przejaw jego zboczenia tylko profesjonalne podejście do tematu. Jeśli podczas stosunku kobieta odczuwa ból, suchość pochwy, a po jego zakończeniu występują u niej krwawienia to kwestia ta jest bardzo ważna dla dalszej diagnostyki ginekologicznej. Specjaliście warto powiedzieć również o wszelkich dolegliwościach np. upławach, bolących miesiączkach, krwawieniach. Takie informacje zdecydowanie pomogą lekarzowi na zidentyfikowanie źródła jej problemów. Po zebraniu wywiadu lekarskiego ginekolog powinien wykonać badanie piersi. Po czterdziestym roku życia kobiety powinny obowiązkowo wykonywać mammografię. Po tej czynności powinno nastąpić właściwe badanie ginekologiczne. Pacjentka siada na specjalnym fotelu, a lekarz za pomocą odpowiedniego sprzętu ocenia stan jej pochwy, macicy itp. Częstokrotnie dokonuje wówczas cytologii, która ma na celu pobranie próbki, dzięki której po jakimś czasie kobieta dowie się czy w jej narządach wykryto komórki nowotworowe. Ten rodzaj badania jest szczególnie istotny. Pozwala on na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego układu rozrodczego u kobiet. Cytologia powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku. Po badaniu lekarz może zdecydować się również na wykonanie USG. W ten sposób może np. ocenić stan jajników. Profesjonalni ginekolodzy przed tym badaniem zakładają na urządzenie specjalną prezerwatywę, która zwiększa bezpieczeństwo ich pacjentek. Jeśli lekarz zapomina o tej czynności to powinno zwrócić mu się na nią uwagę. W przypadku nie posiadania odpowiedniego zabezpieczenia na USG przez doktora lepiej odmówić tego badania. Po tak skrupulatnie przeprowadzonej wizycie lekarz może zlecić jakieś dodatkowe badania, które pozwolą mu na postawienie ostatecznej diagnozy. 

Ginekolog w Poznaniu

W Poznaniu można znaleźć wielu profesjonalnych ginekologów, którzy służą swoją wiedzą i pomocą w razie jakichkolwiek dolegliwości. Wizyta u tego specjalisty nie wymaga skierowania. Do ginekologa pacjentka może umówić się albo poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia (w tym przypadku musi liczyć się jednak z długim terminem oczekiwania na wizytę), albo zapisując się prywatnie u wybranego przez siebie lekarza. Jeśli chodzi o profesję, którą zajmuje się ginekolog, duże miasto z pewnością jest miejscem, w którym pacjentki znajdą wielu specjalistów z tej dziedziny. Ceny za badania mogą się wahać w zależności od konkretnego gabinetu lekarskiego. 

Domowe sposoby na przenoszenie ciężkich przedmiotów

 

narzędziaPracownicy branży przemysłowej oraz budowlanej bardzo często narażeni są na kontakt z dużymi i ciężkimi przedmiotami, których transport może być niebezpieczny dla zdrowia i przy tym niezwykle skomplikowany. W celu zmniejszenia ryzyka, pracodawcy bardzo często wyposażają swoje fabryki, magazyny oraz hale produkcyjne w elementy, które mają nie tylko odciążać operatorów, ale umożliwiać w ogóle przenoszenie elementów przemysłowych z punktu A do punktu B. Fabryki mogą być więc zaopatrzone w manipulatory, chwytaki oraz mniej skomplikowane narzędzia takie, jak chociażby nowoczesne wózki paletowe czy pasy do przenoszenia ciężkich rzeczy.

Czytaj więcej...

Jak i gdzie uczyć się gry na perkusji?

perkusistaPopularne porzekadło mówi, że dla chcącego nic trudnego, warto jednak wziąć pod uwagę, że początki gry na każdym instrumencie bez niezbędnych podstaw mogą okazać się niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem. W pierwszej kolejności chcąc nauczyć się gry na perkusji trzeba wiedzieć, że przed nami wiele godzin intensywnych treningów, które – bez odpowiedniego przygotowania – mogą być dla nas już nie tylko ogromnym wysiłkiem fizycznym ale – co ciekawe – także intelektualnym. Jako, że perkusja zmusza nas do zwiększonej koordynacji ruchowej, na samym początku możemy mieć trudność z „uwolnieniem” naszych rak i nóg tak, aby funkcjonowały w trakcie wystukiwania rytmu, niezależnie od siebie.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!