Lepiej zapobiegać, niż leczyć – o badaniach kontrolnych

 

lekarz chirurgZ jednej strony dwudziesty pierwszy wiek udowadnia, że pozostaje coraz mniej rzeczy niemożliwych dla człowieka. Z drugiej nie należy polegać wyłącznie na nauce i kolejnych odkryciach, a przede wszystkim dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Okresowe wizyty kontrolne u lekarza to wciąż w polskich rodzinach rzadkość. Badane są najczęściej dzieci i to tylko dlatego, że pielęgniarki w szkołach zlecają przeprowadzenie tak zwanych bilansów. Warto jednak zainteresować się także zdrowiem pozostałych członków rodziny, szczególnie osób starszych. Wizyty o specjalistów, takich jak dentysta, okulista czy nawet zwykły lekarz rodzinny powinny być na porządku dziennym nawet wtedy, gdy z reguły czujemy się dobrze. Człowiek – niczym samochód osobowy – co jakiś czas powinien zafundować sobie generalny przegląd, by sprawdzić czy nie pojawiła się jakaś niespodziewana awaria. Nie od dziś wiadomo również, że lepiej zapobiegać niż leczyć, stąd zalecana jest ostrożność i przeprowadzanie okresowych badań w każdym wieku.

 Wizyta u okulisty przynajmniej raz w roku

Nawet jeśli nie prywatna, to dzięki Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Wiadomym jest to, że w kolejce czeka się dość długo. Dlatego warto pomyśleć o takiej wizycie nie dopiero wtedy, gdy wzrok zacznie szwankować, ale o wiele wcześniej. Odpowiednio wcześnie wykryta wada wzroku pozwoli na jej łagodniejszą korekcję. W ten sposób szybko można załagodzić problem, a często po jakimś nabyte wady przestają być tak dokuczliwe lub całkiem znikają. Technologia posunęła się dziś do przodu na tyle, że wiele osób decyduje się na operację oczu, które mogą odwrócić wady, nawet te wrodzone. Jakby jednak nie było, na bieżąco należy kontrolować swój wzrok, ponieważ jest to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, bez którego trudno się na co dzień obejść.

Dentysta na jedną noc

O dentystach często opowiada się kawały związane z nocnym poszukiwaniem tego specjalisty. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wielu z nas nie przykłada odpowiedniej uwagi do dbania o higienę jamy ustnej. Wizyty u stomatologa to również rzadkość. W ostateczności, kiedy pojawia się późnym wieczorem zapalenie okostnej czy też ropień zęba zaczyna się pogoń za dostępnym lekarzem w mieście. Często okazuje się jednak – szczególnie w mniejszych miastach – że taki specjalista nie przyjmuje w nocy, a jeśli to robi to za diametralnie wysoką cenę. Nie należy więc zwlekać na ostatnią chwilę i udawać się na badanie przynajmniej raz na jakiś czas. Ból zęba to bowiem jeden z najmniej przyjemnych odczuć na całym świecie. Wydaje się jednak, że doświadczenie nie uczy Polaków odpowiedniego postępowania, ponieważ sytuacje z dowcipów o jednostkowego obywatela Polski pojawiają się przynajmniej kilka razy, zanim zacznie on dbać odpowiednio nie tylko o higienę jamy ustnej, ale także o dotrzymywanie wizyt kontrolnych.

Bilanse u specjalistów

badania kontrolneWarto co jakiś czas udać się do różnych lekarzy, którzy sprawdzą stan naszych narządów. Dziś coraz częściej ludzie udają się do kardiologów czy - w przypadku kobiet – do ginekologów. Warto wspomnieć również o tym, że świadomość kobiet w kontekście badania cytologicznego czy badania piersi w ostatnich latach bardzo w Polsce wzrosła. Wydaje się, że na ten fakt wpływają przede wszystkim media organizujące nierzadko spotkania z kobietami, które przebyły ciężkie choroby czy też zwykłe akcje społeczne propagujące badanie nie tylko u ginekologa, ale także we własnych domach.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – stare przysłowie nie mogło mieć racji bardziej. Dlatego też warto kierować się nim w codziennym życiu, by wspomnianym życiem cieszyć się w zdrowiu jak najdłużej. Warto pamiętać o chorobach w rodzinie i w razie potrzeby badać się na te przypadłości, które dopadły naszych bliskich. Szybkie wykrycie choroby gwarantuje zwykle jej stuprocentowe wyleczenie. Odwlekanie kolejnych wizyt u specjalistów nie tylko pogarsza stan naszego zdrowia, ale także samopoczucia. Jedno z drugim nierozerwalnie zdaje się być od zawsze powiązane. Oprócz kontrolnych badań równie ważne staje się dziś to, by prowadzić zdrowy i sportowy tryb życia. Uprawianie ciekawych sportów i zdrowa, świeża żywność niewątpliwie wpływają na poprawę zdrowia, kondycji i samopoczucia. Warto swoimi pasjami zarażać bliskich, którzy siedzą w domu i nie lubią wychodzić z domu. Nawet spacer czy przejażdżka rowerowa może pozytywnie odbić się na zdrowiu. Warto bowiem wiedzieć, że świeże powietrze i dotlenienie nawet w krótkim czasie zaczyna na ciało człowieka pozytywnie wpływać i reagować.

 

Domowe sposoby na przenoszenie ciężkich przedmiotów

 

narzędziaPracownicy branży przemysłowej oraz budowlanej bardzo często narażeni są na kontakt z dużymi i ciężkimi przedmiotami, których transport może być niebezpieczny dla zdrowia i przy tym niezwykle skomplikowany. W celu zmniejszenia ryzyka, pracodawcy bardzo często wyposażają swoje fabryki, magazyny oraz hale produkcyjne w elementy, które mają nie tylko odciążać operatorów, ale umożliwiać w ogóle przenoszenie elementów przemysłowych z punktu A do punktu B. Fabryki mogą być więc zaopatrzone w manipulatory, chwytaki oraz mniej skomplikowane narzędzia takie, jak chociażby nowoczesne wózki paletowe czy pasy do przenoszenia ciężkich rzeczy.

Czytaj więcej...

Jak i gdzie uczyć się gry na perkusji?

perkusistaPopularne porzekadło mówi, że dla chcącego nic trudnego, warto jednak wziąć pod uwagę, że początki gry na każdym instrumencie bez niezbędnych podstaw mogą okazać się niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem. W pierwszej kolejności chcąc nauczyć się gry na perkusji trzeba wiedzieć, że przed nami wiele godzin intensywnych treningów, które – bez odpowiedniego przygotowania – mogą być dla nas już nie tylko ogromnym wysiłkiem fizycznym ale – co ciekawe – także intelektualnym. Jako, że perkusja zmusza nas do zwiększonej koordynacji ruchowej, na samym początku możemy mieć trudność z „uwolnieniem” naszych rak i nóg tak, aby funkcjonowały w trakcie wystukiwania rytmu, niezależnie od siebie.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!