Sukienki – ważna część kobiecej garderoby

 

podskakująca kobieta w sukienceSukienki należą do tej części kobiecej garderoby, po którą sięgamy zwykle jak po broń przeznaczoną na specjalne okazje. Trudno się dziwić biorąc pod uwagę fakt, ze właśnie one najlepiej podkreślają kobiece sylwetki, pokazując atuty i maskując ewentualne niedociągnięcia. Pomimo tego, ze na przestrzeni wieków sukienki ulegały licznym przekształceniom i przemianom gabarytowym i formalnym, ich pierwotna forma i funkcja pozostała niezmienna, przez co jedno pojęcie stało się na tyle pojemne, że obecnie jest w stanie objąć naprawdę skomplikowane terminologie i definicje. O ile jeszcze na co dzień jesteśmy w stanie zrezygnować z elegancji na rzecz komfortu i chętniej ubieramy spodnie, o tyle na specjalne okazje oraz ważne wydarzenia trudno sobie wyobrazić ubranie czegoś innego, jak tylko sukienki. Nie ma znaczenia czy jest całkiem długa czy zupełnie krótka, dopasowana czy odcinana pod biustem – każdy model mieści się w ogólnej kategorii i należy do odzieży, która jest zaadaptowana tylko i wyłącznie przez żeńską część populacji.

Oczywiście żadne sukienki nie wzięły się znikąd i także one posiadały swoją długą historię, w trakcie której przechodziły zmiany ewolucyjne, co jakiś czas rozszerzając się albo zwężając, wydłużając i skracając, niezmiennie jednak od wieków będąc absolutną podstawą damskiej garderoby. Rola sukienek w dawnych czasach była na tyle istotna, ze w przypadku niektórych dam stanowiła jedyny cenny dobytek osobisty i wiano, które było traktowane z niezwykłą pieczołowitością. Wyraźne zmiany w klasycznych damskich strojach pojawiły się dopiero na początku XX wieku, kiedy to raz na zawsze zrezygnowano z niewygodnych krynolin oraz ograniczających swobodę ruchów gorsetów, które stały się symbolem kobiecego ucisku i podstawą walki feministek o kobiece prawa. Czas baroku, przepychu oraz efektowności, z jakimi kojarzymy dzisiaj sukienki z tamtego okresu minął i ze względu na to, że przyzwyczaiłyśmy się już do licznych przywilejów, wygody oraz prawa do stanowienia o sobie, trudno nam sobie wyobrazić, że którakolwiek z kobiet wyszłaby na ulicę w stroju stylizowanym na dawne czasy. Wydaje się jednak, ze barok nie przestał żyć w naszej świadomości, co widać bardzo wyraźnie na przykładzie mody ślubnej oraz licznych fasonów sukien, przybierających czasami naprawdę zjawiskowe formy i modele. Na co dzień jednak wybieramy proste, krótkie sukienki albo długie spódnice, które nie krępują ruchów, pozwalają skórze oddychać i są na tyle wygodne, że stają się podstawą garderoby w okresie letnim i wiosennym.

kobieta i dziewczynka w sukienkach

Po wielu rewolucjach oraz społecznych perturbacjach można stwierdzić, że dzisiaj kwestia sukienki jest sprawą indywidualną, uzależnioną tylko i wyłącznie od osobistych preferencji kobiety, jej charakteru, gustu oraz stylu życia. Na sklepowych wieszakach znaleźć można tysiące propozycji w najróżniejszych fasonach, kształtach i motywach przewodnich, dlatego też to, czy sięgnie się po zwiewną sukienkę w kwiatki, falbaniastą spódnicę czy sukienkę zakrywającą nogi na całej długości nie zawsze zależy tylko i wyłącznie od kreatorów mody. Faktem jest jednak, że w okresie baroku sukienki jednocześnie podkreślały i maskowały kobiece sylwetki, ponieważ ciasne gorsety modelowały talię, ukrywając jednak wiele pod warstwami spódnic i grubych kołnierzy, stanowiły jednak odzwierciedlenie pomysłowości oraz dobytku swoich właścicielek. Dzisiaj już musimy zgodzić się na to, że wiele fasonów jest powielanych i produkowanych na masową skalę, przez co zindywidualizowanie kobiecego stroju staje się możliwe już tylko i wyłącznie za pośrednictwem odpowiednio dobranych dodatków. Na przykład torebek. Unikatowe i oryginalne modele tych ostatnich można dziś znaleźć w sieci internetowej. Na przykład na stronach sklepów internetowych. Popularnym w ostatnim czasie sklepem jest na przykład www.etui-vintage.pl, jednakże wiele okazji czeka na kobiety także na aukcjach internetowych.

 

 

 

Domowe sposoby na przenoszenie ciężkich przedmiotów

 

narzędziaPracownicy branży przemysłowej oraz budowlanej bardzo często narażeni są na kontakt z dużymi i ciężkimi przedmiotami, których transport może być niebezpieczny dla zdrowia i przy tym niezwykle skomplikowany. W celu zmniejszenia ryzyka, pracodawcy bardzo często wyposażają swoje fabryki, magazyny oraz hale produkcyjne w elementy, które mają nie tylko odciążać operatorów, ale umożliwiać w ogóle przenoszenie elementów przemysłowych z punktu A do punktu B. Fabryki mogą być więc zaopatrzone w manipulatory, chwytaki oraz mniej skomplikowane narzędzia takie, jak chociażby nowoczesne wózki paletowe czy pasy do przenoszenia ciężkich rzeczy.

Czytaj więcej...

Jak i gdzie uczyć się gry na perkusji?

perkusistaPopularne porzekadło mówi, że dla chcącego nic trudnego, warto jednak wziąć pod uwagę, że początki gry na każdym instrumencie bez niezbędnych podstaw mogą okazać się niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem. W pierwszej kolejności chcąc nauczyć się gry na perkusji trzeba wiedzieć, że przed nami wiele godzin intensywnych treningów, które – bez odpowiedniego przygotowania – mogą być dla nas już nie tylko ogromnym wysiłkiem fizycznym ale – co ciekawe – także intelektualnym. Jako, że perkusja zmusza nas do zwiększonej koordynacji ruchowej, na samym początku możemy mieć trudność z „uwolnieniem” naszych rak i nóg tak, aby funkcjonowały w trakcie wystukiwania rytmu, niezależnie od siebie.

Czytaj więcej...
DMC Firewall is a Joomla Security extension!