Sprzedaż nieruchomości – remontować czy nie?

 

nieruchomościKażdy, kto stanął kiedykolwiek przed koniecznością sprzedaży mieszkania, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że jest to proces skomplikowany i wymagający wielu zabiegów i wielu działań. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że aby sprzedać swoje mieszkanie czy dom, musimy wiedzieć jaką ma wartość. Absolutną podstawą jest więc sporządzenie solidnej i wiarygodnej wyceny, której niestety nie możemy podejmować się samodzielnie. Ze względu na to, że konieczne będzie rozliczenie się z urzędem skarbowym z podatku od sprzedaży, obecność uprawnionego rzeczoznawcy majątkowego jest podstawą do respektowania naszych dokumentów przez ważne instytucje państwowe. Nie możemy więc posługiwać się dokumentami stworzonymi w warunkach domowych, a jedynie operatem szacunkowym, który stanowi indywidualną opinię rzeczoznawcy na temat określonej nieruchomości.

Wiadomo oczywiście, że na wartość posiadanego przez nas lokalu wpływ ma szereg czynników. Część z nich może dotyczyć nas w sposób bezpośredni, część jednak pozostaje od nas niezależna i będzie przekładała się w sposób bezpośredni na wyceny mienia. Do czynników zewnętrznych z pewnością możemy zaliczyć obecnie panujące trendy na rynku nieruchomości oraz środowisko, w jakim zlokalizowana jest posiadana przez nas nieruchomość. Lokalizacja jest jednym z podstawowych wyznaczników, jednak to, czy w planach zagospodarowania przestrzeni będą pojawiały się jakieś znaczące zmiany, zależy już tylko i wyłącznie od władz miasta czy gminy, dlatego też musimy liczyć się z tym, ze jeżeli mieszkamy w mało bezpiecznym miejscu, gdzie środowisko jest skażone, albo widok z okna nie jest specjalnie zachęcający, wartość naszej wyceny będzie mniej satysfakcjonująca dla naszych portfeli. Nie jesteśmy jednak całkowicie bezradni, ponieważ istnieje kilka sposobów na podwyższenie wartości posiadanego przez nas lokalu, w pierwszej kolejności możemy mieć więc na myśli wszelkiego rodzaju korekty oraz remonty. Jeżeli nasze mieszkanie posiada widoczne niedociągnięcia i wady, warto – przed przystąpieniem do wyceny – poprawić tyle, ile się da. Wielu z nas rezygnuje z inwestowania w lokal tłumacząc to bezsensownym wydawaniem pieniędzy na miejsce, z którego i tak mamy zamiar się wyprowadzić, prawda jest jednak taka, że wycena mieszkania przeznaczonego do generalnego remontu będzie działała na korzyść potencjalnego nabywcy. Jeżeli mieszkanie trzeba będzie poprawiać, nowi właściciele będą oczekiwali znacznie niższej kwoty sprzedaży, przede wszystkim dlatego, że większą część swojego kredytu będą musieli przeznaczyć na wymianę instalacji czy wstawienie nowych okien. O tym, jak bardzo będziemy chcieli ingerować w strukturę posiadanego przez siebie lokalu będziemy musieli oczywiście zadecydować indywidualnie, ponieważ nie każdy posiada odpowiednie fundusze, które pozwoliłyby mu na zwiększenie nakładów finansowych na opuszczany przez siebie lokal. Warto jednak wziąć pod uwagę przynajmniej podstawowe korekty. Jeżeli chcemy sprzedać swoje mieszkanie po – w miarę atrakcyjnej – cenie, możemy pokusić się o skorzystanie z oferty home stagingu, polegającego na aranżacji wnętrza w celu zwiększenia atrakcyjności lokalu. Profesjonalni dekoratorzy nie będą zatem ingerować w architekturę lokalu i naprawiać dziur w ścianie, zadbają jednak o to, aby niedociągnięcia były jak najmniej widoczne, a wnętrza sprawiały wrażenie takich, w których chce się pozostać. O ile jednak potencjalnego kupca możemy skusić na tego typu działania, o tyle już rzeczoznawca majątkowy pozostanie niewzruszony i zwróci uwagę na każdy detal.

Podczas profesjonalnej wyceny uwzględniane są wszelkie możliwe wady mieszkania, począwszy od przestarzałej instalacji, a na nieodpowiednio umieszczonych oknach, dlatego też jeżeli zależy nam na maksymalnym zwiększeniu wartości swojego lokalu i posiadania tego na piśmie, będziemy musieli liczyć się z odpowiednio wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Na stronie ZFD znajdującej się pod adresem www.zfd.com.pl można dowiedzieć się więcej ważnych informacji. Warto przy okazji wyceny zadać sobie pytanie - remontować czy nie? Doradcy do spraw nieruchomości zwykle odradzają jednak remonty, sugerują bardziej wszelkiego rodzaju korekty czy lekkie liftingi, które miałyby na celu podkreślenie atrakcyjności wnętrza bez konieczności wymieniania wszystkiego od podstaw. Nie mamy bowiem gwarancji, że nasza inwestycja przyniesie zamierzony efekt i w odpowiednio krótkim czasie uda nam się znaleźć potencjalnego kupca oraz trafić w odpowiednią organizację rynku nieruchomości. Współcześnie konkurencja jest tak duża, że w większości przypadków większym zainteresowaniem klientów cieszą się tańsze lokale, nawet wtedy, kiedy niezbędne jest ich wyremontowanie przed przystąpieniem do przeprowadzki. Na co więc zwracać w pierwszej kolejności? Na samo wrażenie i doprowadzenie do porządku kuchni i łazienki, bez przekształcania mieszkania o średnim standardzie w ekskluzywny apartament. W przeciwnym razie możemy zrazić do siebie potencjalnych kupców, do których należą najczęściej średnio zamożne rodziny czy młodzi ludzie potrzebujący mieszkania, w którym mogliby rozpocząć niezależne i samodzielne życie. Schludność jest podstawą, dlatego też skoncentrujmy się bardziej na doprowadzeniu mieszkania do należytego porządku i cierpliwie czekajmy na zainteresowanych nim nabywców.

 

Domowe sposoby na przenoszenie ciężkich przedmiotów

 

narzędziaPracownicy branży przemysłowej oraz budowlanej bardzo często narażeni są na kontakt z dużymi i ciężkimi przedmiotami, których transport może być niebezpieczny dla zdrowia i przy tym niezwykle skomplikowany. W celu zmniejszenia ryzyka, pracodawcy bardzo często wyposażają swoje fabryki, magazyny oraz hale produkcyjne w elementy, które mają nie tylko odciążać operatorów, ale umożliwiać w ogóle przenoszenie elementów przemysłowych z punktu A do punktu B. Fabryki mogą być więc zaopatrzone w manipulatory, chwytaki oraz mniej skomplikowane narzędzia takie, jak chociażby nowoczesne wózki paletowe czy pasy do przenoszenia ciężkich rzeczy.

Czytaj więcej...

Jak i gdzie uczyć się gry na perkusji?

perkusistaPopularne porzekadło mówi, że dla chcącego nic trudnego, warto jednak wziąć pod uwagę, że początki gry na każdym instrumencie bez niezbędnych podstaw mogą okazać się niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem. W pierwszej kolejności chcąc nauczyć się gry na perkusji trzeba wiedzieć, że przed nami wiele godzin intensywnych treningów, które – bez odpowiedniego przygotowania – mogą być dla nas już nie tylko ogromnym wysiłkiem fizycznym ale – co ciekawe – także intelektualnym. Jako, że perkusja zmusza nas do zwiększonej koordynacji ruchowej, na samym początku możemy mieć trudność z „uwolnieniem” naszych rak i nóg tak, aby funkcjonowały w trakcie wystukiwania rytmu, niezależnie od siebie.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!