Jak wynajmować mieszkania w miastach?

 

aranżacja wnętrzaStatystyki bardzo wyraźnie pokazują, że niewielki odsetek Polaków decyduje się na wynajęcie mieszkania i kiedy tylko mają taką możliwość, decydują się na zaciągnięcie kredytu, nawet wtedy, kiedy ich sytuacja finansowa nie jest tak stabilna, jak by tego oczekiwali. Wiadomo oczywiście, ze każda decyzja pociąga za sobą pozytywne i negatywne aspekty – w przypadku wynajętego mieszkania będzie to zwiększona mobilność, z kolei w przypadku własnego mieszkania – długoterminowa inwestycja pozwalająca nam na budowanie własnego majątku. Ze względu jednak na to, że w miastach sporo osób - w większości studentów - nie mając pewności gdzie zamieszkają na stałe, wolną płacić za wynajem, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób szukać mieszkania, jakie dokumenty podpisywać i kiedy zabrać się za przeprowadzkę, aby nie przepłacić zbyt dużo.

Przeszukując oferty warto skorzystać z dobrodziejstwa Internetu, gdzie propozycji jest zdecydowanie więcej i na bieżąco są aktualizowane. Ze względu na to, ze przestrzeń wirtualna jest nieograniczona, mamy możliwość obejrzenia zdjęć miejsca, sprawdzenia lokalizacji na cyfrowej mapie oraz wystawienie własnego ogłoszenia, na przykład wtedy, kiedy szukamy miejsca, w którym moglibyśmy zamieszkać, ale nie mamy ochoty przeszukiwać tysięcy galerii w celu znalezienia tego odpowiedniego. Taka opcja jest najlepsza wtedy, kiedy nie zależy nam specjalnie na czasie i nie musimy wyprowadzać się z określonego miejsca w trybie natychmiastowym. W swoim prywatnym ogłoszeniu możemy precyzyjnie określić czego szukamy, czy interesuje nas sprzedaż mieszkań, czy może chcemy tylko wynająć w określonych dzielnicach, w określonym standardzie i w określonej cenie. Ze względu na to, że takich ogłoszeń jest zdecydowanie mniej, niż ogłoszeń obejmujących sprzedaż mieszkań lub lokali do wynajęcia, istnieje większa szansa, że ktoś, kto szuka nowych lokatorów sam się do nas odezwie. Jeżeli to nie zadziała, powinniśmy jednak zdecydować się na przeszukanie ofert bezpośrednio od właścicieli czy pośredników. Wynajmując od tych drugich musimy liczyć się z tym, że będziemy zmuszeni do zapłacenia kaucji dla biura pośredniczącego, dlatego też bardzo niska cena, która kusi nas z ekranu komputera zazwyczaj okazuje się być jedynie połową tego, co będziemy zmuszeni zapłacić podczas podpisywania umowy. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość woli te mieszkania, które przygotowywane są pod wynajem wprost od ich właścicieli. Korzystanie z portali internetowych znacznie skraca czas poszukiwania mieszkania, przede wszystkim dlatego, że baza ofert może być przeszukiwana za pośrednictwem filtrów, dzięki którym możemy określić czy nasze mieszkanie ma być kawalerką czy lokalem studenckim, czy szukamy pokoju do wynajęcia czy piętra w domu i jakiego typu ogrzewanie nas interesuje. Ten ostatni aspekt jest niezwykle ważny, głównie dlatego, że ceny ogrzewania w mieście są naprawdę wysokie, a mieszkania w kamienicach bardzo trudno ogrzać. Ze względu na to, że w takich miejscach ogrzewanie jest zwykle gazowe, może się okazać, że nasze zimowe rachunki będą opiewać na kwotę kilkuset złotych. Warto więc zwracać uwagę na lokale w nowszych budownictwach, gdzie ogrzewanie jest centralne i pozwala nam na zaoszczędzeniu części finansów.

domowe biuroOczywiście zanim wybierzemy się na spotkanie w sprawie mieszkania, sprawdźmy czy ogłoszenie jest aktualne, może się bowiem okazać, że kilkanaście minut wcześniej ktoś nas ubiegł i zdążył je wynająć, a zwykle sam właściciel nie informuje umówionych osób o tym, że znalazł już chętnego na wynajem. Podobne uwagi obejmują zresztą sprzedaż mieszkań i wszystkie oferty, jakie się w związku z tym pojawiają w bazach danych. Właściciel może nie odezwać się do nas nawet wtedy, kiedy postanowił nie przyjść na spotkanie z nami, dlatego też powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i być przygotowanym na to, że zastaniemy zamknięte drzwi do lokalu, które mieliśmy oglądać. Kiedy jednak będziemy mieć szczęście spotkania uczciwego właściciela, obowiązkowo podpiszmy umowę. Unikajmy ofert biur pośrednictwa, które wymagają od nas zapłacenia kaucji zanim jeszcze umowa zostanie podpisana, i prywatnych wynajmujących, którzy żądają zaliczki za mieszkanie lub pokój przed podpisaniem umowy czy obejrzeniem lokalu. Ze względu na to, że w miastach uniwersyteckich najgorętszym okresem mieszkaniowym jest okres wakacji, najlepiej będzie, kiedy będziemy szukać swojego nowego lokum na przełomie września i października, kiedy właściciele w obawie przed nieznalezieniem sobie lokatorów, są bardziej skłonni do negocjacji cenowych oraz w czasie trwania semestru, kiedy niewielu studentów decyduje się na przeprowadzki.

Nie zapominajmy o tym, że każda oferta powinna powinna być przez nas dokładnie obejrzana, dlatego też sprawdźmy w jakim stanie jest mieszkanie, czy wszystkie sprzęty działają i czy mieszkanie jest w pełni wyposażone czy też nie. W momencie, kiedy nie posiadamy własnych mebli oraz urządzeń RTV czy AGD, taka informacja będzie dla nas absolutną podstawą. Przyjrzyjmy się wysokości opłat oraz czynszowi, głównie dlatego, że zazwyczaj oprócz kwoty przeznaczonej bezpośrednio dla właściciela będziemy zmuszeni opłacać comiesięczny czynsz oraz media, wodę i ogrzewanie. Możemy poprosić właściciela o pokazanie wyciągów i rachunków sprzed kilku miesięcy i dokładne wyjaśnienie, jak dużych opłat dodatkowych możemy się spodziewać w ciągu miesiąca. Dowiedzmy się też czy właściciel oczekuje kaucji, przede wszystkim dlatego, że taka forma spotykana jest coraz częściej. Jeżeli poruszamy się samochodem sprawdźmy, czy w okolicy będziemy mieć możliwość wynajęcia miejsca parkingowego lub garażu, sprawdźmy też jakie jest bezpośrednie sąsiedztwo, czy dzielnica, w której mamy zamiar zamieszkać, jest bezpieczna, czy jest dobrze skomunikowana z centrum miasta i czy nie trafimy na nieprzychylne osoby, które będą reagowały na każdy hałas czy głośniejsze rozmowy. Ważne jest bliższe zapoznanie się z osobami, z którymi mamy zamiar zamieszkać zwłaszcza wtedy, kiedy wynajmujemy tylko jeden pokój w mieszkaniu. Może się bowiem okazać, że ich styl życia czy charaktery nie będzie nam odpowiadał, przez co nie będziemy czuć się swobodnie i komfortowo. Jeżeli więc nie interesuje na sprzedaż mieszkań, ale sama opcja wynajmu, obserwujmy wszystko dokładnie, oglądajmy mieszkania, rozmawiajmy i weryfikujmy dane, a z pewnością znajdziemy takie lokum, które będzie nam w pełni odpowiadać.

 

Domowe sposoby na przenoszenie ciężkich przedmiotów

 

narzędziaPracownicy branży przemysłowej oraz budowlanej bardzo często narażeni są na kontakt z dużymi i ciężkimi przedmiotami, których transport może być niebezpieczny dla zdrowia i przy tym niezwykle skomplikowany. W celu zmniejszenia ryzyka, pracodawcy bardzo często wyposażają swoje fabryki, magazyny oraz hale produkcyjne w elementy, które mają nie tylko odciążać operatorów, ale umożliwiać w ogóle przenoszenie elementów przemysłowych z punktu A do punktu B. Fabryki mogą być więc zaopatrzone w manipulatory, chwytaki oraz mniej skomplikowane narzędzia takie, jak chociażby nowoczesne wózki paletowe czy pasy do przenoszenia ciężkich rzeczy.

Czytaj więcej...

Jak i gdzie uczyć się gry na perkusji?

perkusistaPopularne porzekadło mówi, że dla chcącego nic trudnego, warto jednak wziąć pod uwagę, że początki gry na każdym instrumencie bez niezbędnych podstaw mogą okazać się niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem. W pierwszej kolejności chcąc nauczyć się gry na perkusji trzeba wiedzieć, że przed nami wiele godzin intensywnych treningów, które – bez odpowiedniego przygotowania – mogą być dla nas już nie tylko ogromnym wysiłkiem fizycznym ale – co ciekawe – także intelektualnym. Jako, że perkusja zmusza nas do zwiększonej koordynacji ruchowej, na samym początku możemy mieć trudność z „uwolnieniem” naszych rak i nóg tak, aby funkcjonowały w trakcie wystukiwania rytmu, niezależnie od siebie.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!